Par baumām saistībā ar Swedbank bankrotu

Piezīme: Raksts bija aktuāls uz 11.12.2011.

Tiem, kam šis notikums sagādā lielu uztraukumu, iesaku vēlāk arī palasīt:
Kā pasargāt sevi no banku un finanšu krahiem, neizmantojot zeķi?

Šodien mamma zvana panikā, viņai draudzene esot teikusi, ka Swedbank bankrotē. Protams, palika aukstas kājas, nejau dēļ bailēm par savu naudu, kuras Swedbankā nav daudz bet gan par situāciju kopumā. Beigās, protams, izrādās, ka tā nav nekāda oficiāla informācija, bet kaut kādas baumas, kas gan ir sacēlušas pamatīgu jampadraci.

Sāku izmeklēt un pašlaik ir zināmi šādi fakti:

1) Swedbank likviditāte ir 52%, kas ir vislabākais rādītājs starp visām Latvijas bankām. FKTK apstiprina bankas stabilitāti. Tīri pēc skaitļiem un loģikas lai nu kam, bet Swedbankai jau nu nekādi šobrīd nevarētu būt problēmas ar maksātspēju. To apstiprināja FKTK raidījumā Panorāma.

2) Baumas nāk tikai no interneta un “paziņām”. Avota nav. Pēdējo dienu laikā interneta vidē ir parādījušies dažādi profili, kas aktīvi izplata baumas par itkā Swedbank bankrota draudiem. Visi šie profili ir anonīmi, neviens no baumu izplatītājiem nav ne žurnalists, ne ekonomists, pat ne cilvēks ar vārdu un uzvārdu.

3) Baumas ir, ka itkā kāds pazvanījis un teicis, ka Zviedrijā mātes bankā esot problēmas. Zviedri neko nezina. Ļoti daudzi cilvēki saņēmuši sms un cita veida ziņojumus, ka Swedbank taisās bankrotēt dēļ problēmām Zviedrijā. Atkal neviens nezina, kur šāda informācija radusies. Paši zviedri neko nezina un arī mātes bankas vadība visas baumas noliedz.

4) Zviedrijas banku uzraugs U. Cērps apstiprina, ka Swedbank stāvoklis ir stabils. Baumas par naudas nepieejamību Zviedrijas bankomātos un problēmām Zviedrijas mātes bankā ir nepatiesas.

5) Masu medijos nav bijis NEVIENAS oficiālas ziņas  par jebkāda veida Swedbank problēmām, tikai ziņas par labu peļņu:

“Swedbank šogad deviņos mēnešos strādājusi ar 78,4 milj. Ls peļņu”
Dienas Bizness

6) Lielo rindu dēļ dažos bankomātos beigusies nauda. Swedbank naudu papildina, jo naudas pietiekot. Rīgā, uz Brīvības ielas esot pat 100 cilvēkus gara rinda. Tas, ka nauda beidzās bankomātos, nenozīmē, ka bankai ir problēmas. Tas nozīmē, ka ir masu psihoze.

Novēroju, ka Jūrmalā gandrīz visi bankomāti ir iztukšoti un pie atlikušajiem stāv aptuveni 30 cilvēku gara rinda.

7) Neskatoties uz skaidras naudas trūkumu bankomātos, Swedbank kartes joprojām darbojas un viss ir kā parasti. Tikko, ap 21:50, veicu pirkumu ar Swedbank karti, bez problēmām. Ja būtu nopietnas problēmas, naudiņa sen jau vairs nebūtu pieejama.

Nākas secināt, ka notiek bīstama masu psihoze. Nevar jau pārmest cilvēkiem, bet patiesībā šāda masveida bankomātu tīrīšana labākajā gadijumā var sagādāt lielas neertības pašiem klientiem, bet sliktākajā gadijumā pat pabojāt bankas stabilitāti.

Kopsavilkums:

 • Baumām visdrīzāk nav pamata.
 • Ja arī būs nepatikšanas, tad visticamāk nevis dēļ bankas problēmām bet tikai dēļ masu psihozes.
 • Pat, ja kaut kas slikts notiktu, nauda tāpat netiktu zaudēta, jo FKTK šādas problēmas risina. Latvija ir ES sastāvā un valstij ir jāpilda striktās noguldījumu garantijas normas un tas arī tiek darīts.

Mans padoms cilvēkiem:

1) Sakārtojiet savas finanses, nodrošinieties pret banku problēmām jau laicīgi, lai pie katrām baumām nav lieki jāuztraucās. Te daži padomi kā to panākt.

2) Nepsihojiet tik traki, jo šāda masu psihoze var tikai radīt ļaunumu pašiem – nav vairs 90-tie gadi, esam tomēr pietiekami attīstīta Eiropas Savienības valsts ar noguldījumu garantijām un dažādiem drošības mehanismiem.

About blumentals

Uzņēmējs un IT speciālists

8 responses to “Par baumām saistībā ar Swedbank bankrotu”

 1. kaarliitys says :

  Korekti un izsvērti. Paldies! 🙂

  Tiesa, ir “mediji” – ziņās neviens nemēdās. 🙂

 2. Elvijs says :

  Es nemaz nesaprotu par ko cilvēki uztraucas – tās ir tikai baumas. Zviedrijā viss ir ok, tad arī Latvijā viss ir kārtībā.

  Un es arī laikam būšu viens no tiem, kas rīt ies Swedbank bankomātu nevis noņemt, bet uzskaitīt naudu, lai varētu nokārtot savus maksājumus. 😀

  Un arī es runāju ar saviem vecākiem, kas teica, ka ļoti uztraucas par vienu paziņu – kungu pieklājīgā vecumā, kam jau tā bija problēmas ar sirdi viņa naudas dēļ.Bet veiksmīgi visu no Krājbankas konta pārskaitīja uz Swedbank kontu. Un tagad šīs baumas- ļoti uztraucamies par viņa veselību.
  Laikam vecākiem cilvēkiem patiešām mierīgs prāts būs tikai tad,kad nauda atradīsies mājās – zeķē (kā saka)..

  Tas, manuprāt, pagaidām ir vienīgais, kas varētu izraisīt sliktas sekas..
  Patiešām – visdārgākā šobrīd ir katra cilvēka veselība un garīgais stāvoklis.

  • blumentals says :

   Tieši tā, žēl cilvēkus, kas uztraucas par savu pēdējo naudiņu.

   Man mammai arī nervi beigti atkal. Es jau mierinu cik varu, bet ir grūti kaut ko pateikt cilvēkam, kas jau cietis divu banku krahos, kuros abos zaudēja naudu (BB un Rīgas Komercbanka).

   • Elvijs says :

    Tracina šis viss, kas pēdējā laikā notiek – paldies Dievam, kad runāju ar vecmammu, kurai ir 65 gadi, viņa teica, ka neutraucas, jo viņa tikai pensiju saņem Swedbank kontā un arī saprotoši uztver visu to, ko rāda pa ziņām. Bet ja būtu daudz naudas līdzekļu Swedbank kontā, tad lai būtu patiešām īsts sirdsmiers, izņemtu gan visu naudu ārā un glabātu mājās, līdz viss noskaidrotos.
    Nu tāda sarežģīta situācija te ir izvērtusies.. Nemaz nezinu, ko teikt.

    P.S. interesants blogs – uzgāju, googlē ierakstot ”swedbank bankrots”, palasīju un likās interesanti!

   • Viesturs says :

    Ir tak pozitīvais piemērs.. ta pati KB… Cik cilveki tad beigu beigas nedabuja savu pedejo naudiņu ja neskaita Raimondu?? nu visiem jau atdeva naud pa lielam!

   • blumentals says :

    Es jau saku to pašu, bet veciem un daudz ko pārdzīvojušiem cilvēkiem ir grūti uzticēties valstij, īpaši uz sabiedrībā valdošā negatīvisma un neuzticēšanās fona. Arī valdošais negatīvisms pret FKTK darbību tikai bojā valsts kredibilitāti.

    Jaunajiem tomēr vieglāk, jo ir lielāks optimisms un skaidrāks prāts.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: