Kāpēc es esmu par Eiro

eirolats

N-to dienu pēc kārtas drillē eiro šmeiro, un visiem vienmēr ir viedoklis gluži kā Ivaram. Un, ja jau iet vaļā, tad neturēšu arī savējo iekšā.

Galvenā doma: Izlietu ūdeni nesasmelsi, Eiro būs!

Tas, vai Eiro ir slikts, vai labs, caurmērā vairs nav relevants jautājums. Eiro būs un viss. Tas ir fakts. Ja (dajebkāda iemesla dēļ) gribējām saglābt latu, vajadzēja smalkāk sekot līdzi notiekošajam desmit gadus atpakaļ un paust savu viedokli toreiz. Tagad ir par vēlu. Ja vien neesi deputāts, kas makšķerē pensionāru balsis, tad jebkāda spurošanās pret Eiro ir tas pats, kas konstruktīva diskusija pašam ar sevi. Ja Tu tici, ka Eiro mūs sagraus, tad varu teikt tikai vienu – I’m sorry, but it sucks to be you right now,

BET™ (trade mark of Ivars):

Ja jau Eiro būs, tad varbūt ir vērts nedomāt par mistisko ļauno, bet par reālo labo… Tāpēc 4 labas ziņas (vismaz priekš manis):

1) Fakts: Krāt Eiro nebūs obligāti!

Neviens nespiež visu savu naudu glabāt Eiro. Daudzi (patiesībā ne tik daudzi, jo vairumam ļaužu jau tāpat nav nekādu ietaupījumu) uztraucas, ka, lūk, lats, atšķirībā no Eiro, bija laba un uzticama valūta uzkrājumiem burkā. Bullshit! Lats jau sen ir piešūts Eiro un tā kurss tirinās līdzās Eiro kursam. Ja Eiro tiktu iesūkts vienā vietā, tas pats notiktu ar latu. Patiesībā visi, kas kaut ko jēdz no finansēm, jau tagad pārsvarā glabā savus uzkrājumus gan dažādās valūtās, gan vērtspapīros, gan investīciju metālos un īpašumos, bet ne 100% latos. Tas attiecas arī uz mūsu deputātiem-eiroskeptiķiem, kas balso pret Eiro, bet savus grājumus glabā tieši šajā valūtā.

2) Fakts: Eiro ir ērts man un man līdzīgajiem (jā, esmu egoists).

Mans darbs ir radīt produktus un pakalpojumus un eksportēt tos galvenokārt uz Eiropas un pasaules attīstītākajām valstīm, tāpēc lielu daļu mana uzņēmuma tirgus sastāda vecā Eiropa. Kad latu nomainīs Eiro, man būs daudz ērtāk veikt norēķinus, jo nebūs jākonvertē nauda starp LVL un EUR. Es pilnīgi noteikti ietaupīšu gan laiku, gan līdzekļus. Samazināsies arī Eiro pārskaitījumu izmaksas, kas ir būtiski jebkuram modernam un ekonomiski aktīvam iedzīvotājam un/vai uzņēmējam. Jau tagad mēs dzīvokļus, mājas, mašīnas, kā arī daudzus lielos kredītus apmaksājam Eiro. Tāpat ikdienā vieglāk būs saprast cenas, jo nebūs galvā jāveic konvertācija. Bring it on!

3) Fakts: Patēriņa cenu palielinājums visticamāk nesāpēs vairāk par lapsenes dzēlienu.

Pateicoties PVN un nodokļu šilierēšanai, esam pieraduši pie cenu lēkāšanas – esam pārcietuši ne vienu vien cenu lēcienu. Attīstība ir sāpīga. Protams, pāreja uz Eiro izraisīs nelielu patēriņa preču cenu kāpumu. Tieši tāpat ikvienam no mums pienāks vai ir bijusi diena, kad skrienot pretī cēlam mērķim (piemēram, trolejbusam, kas mūs ved uz augstskolu) sanāks nolikties uz ledus un apdauzīt degunu, bet vai tāpēc ir vērts atteikties no visa un neko nedarīt? Cenu kāpums Eiro ieviešanas dēļ būs vienreizējs process, kuram visi tiks pāri mēneša laikā un pēc pusgada jau sen būs aizmirsuši. Garantēju – gadu pēc Eiro ieviešanas visi būs pieraduši pie cenām un tautas-klases eiroskeptiķi sēdēs TvNet komentāros un paudīs savu ekspertu viedokli jau par pavisam citiem jautājumiem.

4) Fakts: Ar Eiro ir ērtāk ceļot.

Eiro ir ērts un pietiekami universāls maksāšanas līdzeklis Rietumeiropā. Ceļojot ir ļoti ērti norēķināties vienā valūtā. Kad Eiro nomainīs latu, atkritīs skaidrās naudas maiņas problēmas un papildu izmaksas. Kāds ir pasekojis komisijas maksai, pirms ceļojuma bankā izņemt 1000 EUR skaidrā naudā? Savukārt valstīs, kuru valūta nav Eiro, būs vieglāk tikt pie vietējās valūtas, jo Eiro pieņem visur (šo sapratīs tie, kas kaut kur Šveices Alpos ir redzējuši valūtas maiņas punkta kasiera sejas izteiksmi, skatoties uz 50 latu naudas zīmi).

Bet varbūt es neesmu ierēķinājis kādus slēptos riskus un skatos uz problēmu pārāk vieglprātīgi?

Protams, ar Eiro ieviešanu saistās virkne risku un negatīvo faktoru. Lūk, daži no tiem (un mans viedoklis):

 • atsacīšanās no monetārās politikas – kad tad mums ir bijusi tā superīgā politika?
 • atsacīšanās no savas valūtas simbola – skan pēc fake patriotisma, ja jau esam tādi patrioti, tad varbūt vispirms beigsim čakarēt citus, sāksim maksāt nodokļus utml.
 • iemaksas “kopējā katlā” – nu un? nevar gribēt pilnīgu haļavu

Ir ļoti daudz konstruktīvu un gudru Eiro pretinieku – tādi, kas nav deputāti vai TvNet komentētāji (prātā nāk Jānis Ošlejs), kas ir pārliecināti, ka Eiro sačakarēs Latvijas ekonomiku un, iespējams, viņiem ir liela daļa taisnības. Riski pastāv un bažām ir pamats, tomēr, ja mēs vienmēr uztrauksimies un neiesim uz priekšu, tad turpat vien paliksim … pakaļā. Iestāšanās ES mums ir devusi galvenokārt tikai plusus – ērtāku ceļošanu, ērtāku tirgošanos, ērtāku eksportu, kaut kādu statusu pasaulē, kā arī fondus, par kuriem Andris uzcēla sev pirti un privātu slēpošanas trasi ar pacēlāju, pārējiem toties tika vismaz pa kādam salabotam ceļam vai tiltam. Es gribētu domāt, ka ar Eiro būs līdzīgi un beigu beigās visi būsim ieguvēji.

Vēlu finansiālu veiksmi visiem – gan Eiro pretiniekiem, gan piekritējiem!

About blumentals

Uzņēmējs un IT speciālists

3 responses to “Kāpēc es esmu par Eiro”

 1. Kārlis L says :

  Vēl tik var pieminēt ģeopolitisko aspektu, par ko spilgti runā T.H. Ilvess, tas tomēr ir vēl viens solīts tālāk no Austrumiem.

 2. Arturs says :

  Vispār neesmu sapratis šo PAR/PRET eiro diskusiju. Jau stājoties ES, tas jau bija paredzēts. Ne jau Eiropa vainīga, ka mēs tādi nabadzīgi, bet mūsu intelektuālais zieds pie valdības stūres. Līdzīgas sajūtas man bija ar referendumu par otro valsts valodu… Vienkārši bieži vien gribas jautāt – wtf!? Bet atbilde jau ļoti vienkārši – Nothing special. It’s Latvia.

  P.s. Un laikam jau tagad oficiālā izruna ir [euro] nevis [eiro]! 😀

 3. lkrnpk says :

  Viss jau būtu labi no manas vai tavas vai citu mums līdzīgo puses, kas slavē Valdi par krīzes pārvarēšanu un sapņo par valūtu, ko nevajadzēs konvertēt braucot ceļojumos un norēķinoties ar ārzemju partneriem, bet bik savādāk tas izskatās tieši tai sabiedrības daļai, kas visvairāk ir pret eiro- zemu izglītotajiem cilvēkiem ar zemākajiem ienākumiem valstī. Un viņiem katrs sadārdzinājums izmaksā daudz un īpaši tālu ceļot, ja neskaita Igauniju un Lietuvu arī nesanāk… vai eirās no Eiropas kaut ko pirkt.

  Tiem, kas ar vīna glāzi pa mākslas galeriju staigā un sumina Valda labos darbus (es, tu, Vaira un Andris) tāda eiro ieviešana visumā ir bijusi, nebijusi, bet ne jau visa Latvijas sabiedrība ir tāda, nebūt tā nav…

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: