Vai Latvija ir lēta mauka?

Varbūt pietiks dalīt uzturēšanās atļaujas apmaiņā pret 50 000 – 100 000 latus vērtu īpašumu iegādi Latvijā? Varbūt dziļākajā krīzes posmā tā arī nebija slikta ideja īstermiņa problēmu risināšanai, bet pašlaik šī iespēja ir destruktīva un sabiedrību šķeldinoša.

100 000 latu Rīgā un 50 000 latu citur Latvijā ir naudas summas, kas vairāk vai mazāk atbilst tādiem īpašumiem, kas ir cienīgi, lai tur dzīvotu vidusšķira. Jā, diemžēl pašreizējais vidējais Latvijas iedzīvotājs sava zemā pašnovērtējuma vadīts nosmiesies pie sevis – „sapņo vien!”, bet realitātē tās ir naudas summas, kas ekonomiski aktīvajām Latvijas ģimenēm vēl būtu sasniedzamas ar saprātīgu aizdevumu palīdzību pārskatāmā nākotnē un nodrošinātu cilvēcīgus dzīves apstākļus – trīs vai četru istabu dzīvokli jaunajā projektā, drošā un sakoptā vidē ar privātu bērnu laukumu, labā rajonā.

Diemžēl tas, kas tagad notiek ir nenormāls cenu kāpums kvalitatīvos īpašumos centrā un jaunajos projektos, jo ienāk maksātspējīgie krievi un nu jau arī ķīnieši un atkal sačakarē tirgu. Atsevišķos jaunajos projektos cenas gada laikā ir pieaugušas no 1400 eiro par kvadrātmetru līdz pat 1800 un vairāk. Šī tendence nu jau atkal vairumam Latvijas iedzīvotāju liedz iegādāties cilvēka dzīvei cienīgus īpašumus.

Bet hei, vai ir vērts par to uztraukties? Dzīvokļu cenas vecajās padomju laiku blokmājās un “hruščovkās” dažādos „ghetto” rajonos ar augstu noziedzību un zema līmeņa infrastruktūru ne tikai kā nepieaug, bet pat krītas. Lai taču tie latvieši dodas dzīvot tur, kur piečurātas un ar grafiti izrotātas kāpņu telpas. Krievu vidusslānis var samaksāt vairāk, tādēļ viņi ir pelnījuši dzīvot Rīgas un Latvijas kvalitatīvākajos īpašumos. Tāda diemžēl šobrīd ir Latvijas valdības politika un tiem, kas šo likumu pieņēma ir „pajāt”, jo neba deputāti, vai ministri dzīvo „hruščovkās” ar pēc kaķu mīzalām smirdošām kāpņutelpām.

Kāpēc es par to cepjos? Vai man skauž, ka nu Krievijas krievi un ķīnieši varēs tikt pie tādiem īpašumiem, par kādiem latvieši vairs atkal var nesapņot? Nē, man neskauž, es dzīvoju privātmāja, sakoptā vidē, labā rajonā tikpat labi, ja ne labāk par krievu iebraucējiem. Man gluži vienkārši ir žēl un izraisa riebumu fakts, ka Latvija ir kļuvusi par skaistu, bet lētu mauku, kas pārdodas apmaiņā pret īstermiņa guvumu. Man ir žēl, ka tik daudziem Latvijas iedzīvotājiem ir jādzīvo miskastē, kamēr Krievijas krievi lepni aizņem jaunos projektus un dzīves telpas labāko daļu mūsu galvaspilsētā. Es negribu redzēt Latviju pēc 20 gadiem tādu, kur latvieši dzīvo „ghetto” rajonos, bet prestižie un drošie kvartāli ir pildīti ar ārzemniekiem.

Ko darīt?

Pirmkārt, viens variants būtu palielināt īpašumu vērtības slieksni līdz kādiem 300 vai 500 tūkstošiem. Lai krievu bāleliņi pērk tikai tos īpašumus, kas nav mērķēti uz vidusšķiru. Un lai mūsu nekustamo īpašumu attīstītāji vairāk domātu par vidusšķiras līmeņa īpašumu radīšanu.

Otrkārt, varbūt ir vērts piedāvāt uzturēšanas atļaujas nevis apmaiņā pret īpašumu iegādi, bet gan tikai pret uzņēmumu un darbavietu radīšanu?

About blumentals

Uzņēmējs un IT speciālists

2 responses to “Vai Latvija ir lēta mauka?”

  1. inis says :

    Nožēlojami ir tas, ka nebūvē jau celtnieki, bet naudas maisi, kuru izcelsme meklējama, Haritonova reketa laikos. Uzceltajām jaunbūvēm ir maz sakara ar kvalitāti.

  2. Igors says :

    Karlis, un nu ko tu shodien pateiksi par jaunu beglju plusmu uz Latviju ? Un kas bus pec 20. gadiem ? Nedomaji ? Atkal beglju problemaa Krievija ir vainiiga ?

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: