Kas notiks ar Latvijas Krājbanku?

Domāju, ka nu jau gandrīz visi Latvijas iedzīvotāji būs dzirdējuši par Latvijas Krājbankas finanšu problēmām. Diemžēl Internetā un presē pieejamā informācija ir saraustīta un nepilnīga, tāpēc apkopoju faktus tiem, kurus skar Latvijas Krājbankas problēmas.

Kas notiks ar Latvijas Krājbanku?

Ir divi ticami varianti un viens neticams. Pirmais, iespējamais variants. Ja Lietuva glābs savu Snoras banku līdzīgi, kā mēs savulaik glābām Parex, tad ļoti iespējams, ka līdzīgi kā mēs glābām arī Parex filiāli Lietuvā, viņi glābs arī mūsu Krājbanku, jo kā nekā tas tomēr viņiem varētu izrādīties izdevīgāk. Man gan šķiet, ka lietuviešiem būs vienalga, tāpēc visdrīzāk notiks otrais variants. Otrais, ticamākais variants. FKTK ļaus Krājbankai bankrotēt, izmaksās noguldītājiem garantētos noguldījumus, bet zaudējumus mēģinās jau piedzīt likvidācijas procesa ietvaros. Šis variants ir vairāk ticams, es pat teiktu 90%, jo mūsējie jau pateica, ka Krājbanku neglābs (Parex pieredze) un lietuvieši arī jau tikko pateica, ka diez vai Snoras tiks glābta. Trešais, nereālais variants. Pēkšņi uzradīsies cita liela banka, kas pārpirks Krājbanku un Krājbanka turpinās strādāt ar citu nosaukumu. Es dodu 90%, ka Krājbanka tiks likvidēta.

Vai nauda, kas atrodas privātpersonu un uzņēmumu Krājbankas kontos un depozītos ir zudusi?

Nav zudusi. Ja kopējā summa nepārsniedz 100 000 eiro, tad nav par ko uztraukties, jo šī nauda tiks atmaksāta. Valsts to garantē. Diemžēl tie cilvēki un uzņēmumi, kam Krājbankas kontos kopā ir vairāk par 100 000 eiro, Krājbankas likvidācijas scenārijā varētu saņemt vien tikai 100 000 eiro.

Kad Krājbankas klientiem  tiks atgriezta viņu nauda?

Sākot ar 23. novembri bankomātos varēs izņemt ne vairāk kā 50 latus dienā. Sākot ar 24. novembri šos te 50 latus varēs izņemt arī bankas filiālēs. Likvidācijas scenārijā visu noguldījumu summu (līdz 100 000 eiro) visdrīzāk varēs saņemt 20 – 30 dienu laikā, kopš bankas darbība tika ierobežota. FKTK sola, ka izmaksas varētu sākties jau nākamnedēļ (28. novembris – 1. decembris). Visticamāk, ka pilnas noguldījuma summas atgūšana aizņems vairāk nekā 30 dienas.

Par kādu naudu tiks atmaksāti noguldījumi?

Ir aplēsts, ka, likvidējot Krājbanku, valstij Krājbankas klientiem būs jāatmaksā aptuveni 350 miljoni latu. Aptuveni 150 miljoni latu ir iekrāti noguldījumu garantiju fondā, atlikušie 200 miljoni tiks ņemti no valsts kases ar mērķi tos atmaksāt pēc tam, kad būs noslēgusies Krājbankas likvidācija un aktīvu pārdošana.

Kas notiek ar individuālajiem seifiem?

Uz individuālo seifu izmantošanu neattiecas nekādi ierobežojumi, tiesa, nākot uz banku, iepriekš esot jāpiezvana. Visdrīzāk, ka likvidācijas gadijumā seifu lietotājiem būs jāmeklē jauns seifs citā bankā. Katrā ziņā omes briljanti nav zuduši.

Kā Krājbankas krīze ietekmēs Latvijas valsti un iedzīvotājus?

Ja Krājbanka ir lielos mīnusos un tai nekas nepeider, tad sliktākajā gadijumā valsts varētu zaudēt nedaudz virs 350 miljoniem (atsaucoties uz Dienas Biznesā minētajiem datiem). Šī ir summa, kas būs jāatmaksā ieguldītājiem. Kā jau minēju, tiks iztērēts noguldījumu garantiju fonds un vēl ap 200 miljoniem no valsts kases. Tomēr ticamāka ir versija, ka kopējais zaudējums būs mazāks, jo Krājbankai noteikti ir dažādi aktīvi un vēl kaut kādi naudas līdzekļi, kurus var izmantot. Tomēr pat visoptimistiskākajā scenārijā valsts zaudēs 100 – 200 miljonus (mans minējums). Protams, tas viss pārvērtīsies jaunos nodokļos un dažādos budžeta samazinājumos.

Papildus, protams, cilvēki un uzņēmumi, kam Krājbankā bija virs 100 000 eiro, piemēram, komponists Raimonds Pauls, varētu zaudēt to noguldījumu daļu, kas pārsniedz 100 000 eiro.

Kas tur īsti notika?

Īsā versija – bankas īpašnieki pievāca ievērojamus līdzekļus un aizlaidās.

About blumentals

Uzņēmējs un IT speciālists

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: